W ubiegłą sobotę 23 marca miały miejsce warsztaty z gita w centrum Warszawy na ulicy Hożej. Warsztaty organizował Wojtek z Maćkiem z Polidei i Łukasz z Pzu i Kamil (jak kogoś pominąłem to sory). Sponsorami spotkania byli Polidea, Touk, Codility, Macoscope z resztę te i inne info można przeczytać na gitkata.pl.

Ponownie (ad coderetreat) fajnie, że impreza zaczęła się o 11. Był czas dla rodziny i dla kolegów na gitkata.pl. Idąc na warsztaty zastanawiałem się czym mnie zaskoczą? Przecież na co dzień pracuję w gicie/ z gitem. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu to co dotychczas wyprawiałem z gitem to był szczyt góry lodowej. To narzędzie wydaje się tak wszechstronnym kombajnem (chociaż chyba to złe porównanie bo kombajn zasadniczo świadczy jedną usługę) niczym bash się okazał po kilku latach pisania! Już pierwszy warsztat był dla mnie kompletną nowością.

1. Submodules Paweł Szklarz.
W pracy mamy projekt mvn, który też jest podzielony na moduły i też korzysta z różnych bibliotek zewn. Jednak nie mieliśmy dotychczas problemu, że nowa wersja zależności failowała nam build całej aplikacji na bamboo. Paweł mówił o jenkinsie. Może jak wystąpi kiedyś taki problem to będę pamiętał o tym wystąpieniu i skonfigurujemy repo wówczas odpowiednio.

2. Refspec (Mateusz Grzechociński).
Mateusza można słuchać zawsze! Sposób w jaki tłumaczy jest dla mnie wprost super klarowny. Nie muszę się nad niczym zastanawiać po prostu rozumiem o czym mówi. To jest bardzo fajny fjuczer Mateusza. Dlatego bardzo lubie go słychać. A jeśli chodzi o refspeci to to są takie wskaźniki source, destination. Do konfiguracji w git configu. Ale lepiej nie kombinować, chyba że później chcesz tłumaczyć wszystkim w koło co to za magii gitowej użyłeś :)

3. Chciałem sobie pójść na Git rerere (Mateusz Grzechociński) ale jakoś tak mnie Wojtek zagaił, że poszedłem na konkurs :) i świetnie na tym wyszedłem ponieważ otrzymałem nagrodę (godną polecenie książkę o gicie wydanictwa helion) za ukończenie z sukcesem zadania jako pierwszy! Thanks a lot once again!

4. Interactive rebase (Jakub Nabrdalik)

5. Git bisect (Grzegorz Kubiak)

… sory ale post długo leżał u mnie w drafcie a potem… wypadło z pamięci…

Jestem bardzo szczęsliwym posiadaczem książki “Git. Rozproszony system kotroli wersji” Włodzimierza Gajdy, którą wygrałem na gitkata.pl jako, że skończyłem jako pierwszy pierwsze zadanie konkursowe! Dzięki! Rewelacja nagroda! Zaglądam do niej. Fajnie, że czasem się tłumaczy nowoczesne technologie na język polski! BTW. Ciekawe jaki jest ewentualny wolumen odbiorców takiej książki, czy myślisz, że w Polsce 10 tyś ludzi korzysta z gita? A może 50 tys? Wszystkie nowoczesne firmy IT w polsce + studenci informatyki ~~100 tyś??