Krótko: Było zajebiście! Super Turbo Profesjonalnie! Uznanie dla

  • Kapituły!

Confiturę porównuję do Geecon 2012. Tam pewnie było ok. 1400 osób tutaj 850, tam konferencja kilkudniowa o charakterze międzynarodowym(j. ang all), tutaj jednodniowa, lokalna i bezpłatna dla słuchaczy. Jednak mam wrażenie, że udało się pozyskać tych samych sponsorów co jest super sukcesem :]

  • Agenda

Pierwszy wykład Performance in the Cloud Mark Van Horn & Jason Tolwinski miał charakter reklamujący firmę Akamai jako ciekawe miejsce pracy. Panowie prezentowali czym zajmuje się firma. Zrozumiałem (ponieważ ich język amerykański był lekko niechlujny przez albo sposób mówienia albo przez system nagłośnienia na audytorium maximum), że mają wielką sieć z dużą ilością serwerów i hostują serwisy swoich klientów. Ponoć ich sieć jest odporna na ataki DDoS, bo przecież mają mnóstwo węzłów. Na prezentacji javy nie było – ani słowa, że java jest zajebista i ją kochają ( a pewnie tak jest). Myślę, że poprawna prezentacja.

Na następną prezentację From Busy to Effective Developer Grzegorz Duda bo fajny temat i chciałem poznać Grzegorza organizatora 33degree w Krakowie. Nie było wkładki mięsnej, nie było patternów, przykładów kodu ale był interesująco, na tyle, że super się słuchało i nie wiadomo gdzie ten czas przeleciał: zapamiętałem, że email jest asynchroniczny i faktycznie nie muszę od razu na niego odpowiadać. Ciekawe zastosowania pomodoro aby wykryć źródła rozpraszania. Grzegorz jest fajnym gościem.

Trzecia Invokedynamic = bardziej dynamiczna JVM. Waldemar Kot. Poszedłem bo Bartek w Poznaniu powiedział “ooo Waldek może będzie na confiturze”, co mnie zaciekawiło. Podobało mi się, że Waldek był przygotowany, (miał notatki – szacun, real pro). Donośny czysty głos, przekazywał jasno treść, poznałem mechanizm ivokedynamic z java se 7. Niestety sala najgorsza, mocne słońce, nie widać z rzutnika, ciepło i duszno – szkoda.

Czwarta, ta sama sala, Napisz webframework w tydzień. Co daje JEE6 i jak powstał Asamal. Tomasz Szymański. Tomek jest moim kolegą a no i temat pierwszorzędny! Baardzo lubie JEE6, jestem fanem Adama Biena i Netbeans, Glassifh (IDE i app serv referencyjne dla JEE6). Tomek zaczął dobrze wprowadzeniem do JEE6. Niestety nie widziałem z rzutnika (słońce w zenicie):( I nie zobaczyłem Asamala, a chciałem. Tomek miał koszulę z długim rękawem, i po 20 min wyglądał jakby próbował tymi rękawami oddychać. Temat ciekawy, chociaż znam JEE6 to wciąż lubię.

Piąta po obiedzie, Testy dobre, złe i brzydkie Tomek Kaczanowski. Tomek profesjonalista z doświadczeniem, forma prowadzenia prezentacji dobra, jasno, wyraźnie, przykłady testów. Jednak mała uwaga tutaj. Tomek był cyniczny wobec wielu przykładowych testów. Nie biorę tego osobiście ale heelllooo kiepskie testy to ja umiem pisać i mój przyjaciel też (ale nie wiem czy chciałby abym go tutaj wymienił) :) Nie potrzebuję się z tego poziomu wyśmiewać. (może autorzy przykładów siedzieli na sali?) Oczekiwałbym, żeby na każdy “kwas” Tomek zaprezentował contr-kwas czyli jak taki test powinien wyglądać (tak jak to robi Josh Bloch w swoich prezentacjach). Na pewno kupię jego książkę i na pewno poznam bibliotekę TestNG.

Szósta CoffeeScript one-page-apps with MVC, AOP, DCI and TDD. Buzzwords heaven. Andrzej Krzywda. Profesjonalny typ, fajna firma, ciekawy język ten coffee script, widać, że goście z GameBoxed mają przemyślane kilka rzeczy. Odkryłem do czego mógłby stosować webservice REST (mój chleb powszedni to SOAP). Rozumiem, że teraz wszyscy confiturowicze będą tworzyć “singel page webapps” — tak jak GameBoxed i Google. Ja też;)

Trochę Continuous delivery Andrzej Grzesik
Trochę WebServices ultralight Wojtek Erbetowski
I tu popełniłem błąd bo chciałem pójść na obie prezentacje: Andrzeja bo poznałem go w Poznaniu i chciałem poznać jego na scenie oraz Wojtka, który jest moim przyjacielem. Pierwsze 20 min byłem u Andrzeja, który zaczął super takim delikantym wstępem, że biznes oczekuje od dewelopmentu czyli po co korzystamy z CI. U wojtka widziałem kodowanie z vima (hardcore), gradle, groovie korzystający z webservicu? dlatego nie bardzo wiem o co kaman.

Ostatnia How to be awesome at a Java developer job interview Wojciech Seliga. Wojtek prowadzi firmę Spartez w Gdańsku, która produkuje oprogramowanie na zlecenie Atlassiana – narzędzia programistyczne.
Ton prezentacji lekko agresywny, nadgorliwość neofity? Gość kompetentny lecz lekko sfrustrowany. (Mający kompleks wobec certyfikatu? Nie zdał go ze dwa razy?) Określa się mianem A-playera i poszukuje A+ playerów. Rysując na slajdzie, że z 1000 kandydatów odsiewa 990 dał do zrozumienia, że te 990 to B-playerzy (pewnie kilku siedziało na sali). Potem to już tylko jechał po B-playerach jak po łysej kobyle. Ciekawy sposób reklamy. Polecił dwie ciekawe książki Effective Java, Java concurency in practise.

Kolega mój twiedzi, że gość ma rację. Jeśli nie znasz java.util.concurrency to siadaj i zapierdalaj, nadrób jeśli w pracy z tego nie korzystasz. Chociaż też istnieje hipoteza, że aby kierować samochodem nie trzeba wiedzieć co to jest maglownica i jak się ją wymienia? Tak samo jest wśród java coderów. 95%(+ja) jest użytkownikami narzędzi i bibliotek a te pozostałem 5% to pisze.

SPOINa i organizacja całości 5!
Super udana imprezka, znajomi, piwko, kręgle, bilard i pizza – co więcej można chcieć?
Reasumując: Super utlra wypas, na pewno będę za rok chociażby miało to się odbyć w piwnicach na Tamce gdzie straszy Bazyliszek a ukrywa się złota kaczka.